بهترين تيم تاريخ ايران (!) از جام جهانی حذف شد

تيم‌ملی كشورمان از جام جهانی حذف شد. اگر بدونيم مربيان و فدراسيون واقعا از شكست‌های اين دوره درس گرفته‌ن‌ ، من به شخصه چندان از اين باخت‌ها ناراحت نمی‌شم !

×××××××××××××××××××××××××××××××××××××

ايران صفر .................... پرتغال 2<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

تيم ملي كشورمان با باخت در دومين ديدار خود با جام جهاني خداحافظي كرد.

تركيب ايران در اين بازي به شرح زير بود :

ميرزاپور – رضايي – گل محمدي (بختياري زاده) – نصرتي – كعبي – نكونام – معدنچي (66.خطيبي) – تيموريان – مهدوي كيا – كريمي (64.زندي) – هاشميان

پانزده دقيقه اول اين تيم پرتغال بود كه بازي را در اختيار داشت و سفيدپوشان ايراني با پاس هاي اشتباه خود توپ را به راحتي تقديم حريف مي كردند اما آنها كم كم توانستند خود را پيدا كرده و بازي خود را ارائه دهند.

در اين ديدار ايران با چهار دفاع به ميدان رفت و تراكم در اين خط كار را تا حدودي براي تيم مقابل سخت كرد. بازيكنان پرتغال همواره از سمت راست حركت كرده و سعي داشتند با استفاده از تكنيك خود از ديوار دفاعي ايران عبور كنند كه در چند نوبت نيز موفق بودند.

بازيكنان حريف پرس را در ميانه ميدان به خوبي انجام مي داد. آنها به سختي اجازه عبور به بازيكنان تيم ملي مي دادند.

در آغاز نيمه دوم توپ گيري توسط بازيكنان كشورمان به خوبي انجام مي شد. بچه ها حتي چند موقعيت خوب هم به وجود آوردند اما اين فرصت هاي معدود را به راحتي از دست دادند.

در دقيقه 63 بالاخره حملات پرتغال نتيجه داد و شوت از راه دور دكو برابر چشمان ميرزاپور كه در جاي خود ميخكوب شده بود ، تبديل به گل شد. به نظر مي رسيد ديد دروازه بان تيم ملي در اين صحنه توسط يك مدافع دچار مشكل شده بود.

برانكو بلافاصله پس از اين گل رسول خطيبي را به جاي معدنچي به ميدان فرستاد تا ايران با دو مهاجم به كار خود ادامه دهد ولي اين ترفند نيز نتيجه نداد. پرتغال دقيقه 80 صاحب يك پنالتي مشكوك شد و رونالدو توپ را تبديل به گل كرد.

مي توان گفت ملي پوشان كشورمان در اين ديدار خوب بازي كردند اما مشخصا فوتبال كشورمان هنوز به حدي نرسيده است كه بتواند در برابر تكنيك يك تيم اروپايي ايستادگي كرده و يا در كار گروهي آنها اختلال ايجاد كند.

با اين نتيجه و نتيجه تساوي مكزيك و آنگولا در شب گذشته ، پرتغال از گروه D به دور بعد صعود كرد.

لينك خبر در بخش ورزشی خبرگزاری پانا
لينك خبر در سايت اختصاصی جام‌جهانی پانا

×××××××××××××××××××××××××××××××××××××

و اما صحبت‌های بعد بازی مربيان و بازيكنان تيم‌ملی كه امروز می‌تونين تو پانا هم ببينينشون.

برانكو ايوانكوويچ (سرمربی ايران) : اين هم يك بازي بود. ما بازي را به اميد استفاده از اشتباهات پرتغال آغاز كرديم و به دنبال برتري بوديم. مي خواستم يك تعويض انجام دهم كه درست همان لحظه دكو يك گل فوق العاده به ثمر رساند. گلزني در اين لحظه كيفيت بازي دكو را نشان مي دهد. مطمئنا عدم حضور دايي در تركيب اوليه ايران بعضي از مردم را تعجب زده كرد اما من احتياج به تيم سريع تري داشتم و اعتقاد دارم ما خيلي خوب بازي كرديم. پرتغال تيم بسيار قوي است كه گلزني را به ما سخت كرده بود. بازي بعدي براي ما مسئله مرگ و زندگي است. آنگولا برابر ايران انگيزه بسياري خواهد داشت اما اين جام جهاني است و تو به خودي خود انگيزه كافي را داري و احتياجي به چيز اضافه اي نيست. خيلي قشنگ است كه اسكولاري به آن صورت در مورد تيم ملي صحبت كرد. او از ما تعريف كرده و من از او قدرداني مي كنم !

 

لوئيز فيليپه اسكولاری (سرمربی پرتغال) : اين بهترين نمايش پرتغال طي هفت ، هشت بازي اخير بود. حالا ما به دور بعد صعود كرديم و در بازي بعد مي توانيم حواس خود را روي چيزهاي ديگري متمركز كنيم. مي توانيم به بازيكناني كه كارت زرد دارند بازي ندهيم يا به بعضي از آنها فرصتي براي استراحت دهيم. من فكر مي كنم كه همه تيم هاي جام جهاني با هم برابرند. بعضي از اوقات آنها پنج يا شش بازي خوب ارائه مي دهند و بعد به يكباره يك بازي بعد انجام مي دهند. بنابراين ما مجبوريم از هر بازي استقبال كنيم. هر تيمي كه باشد ، ما برابرشان قرار گرفته و آنها را مي بريم. در نيمه اول خيلي قدرتمند بوديم اما نتوانستيم گلزني نماييم. بنابراين كار خود را در نيمه دوم ادامه داديم و به گل رسيديم. من تيم ملي ايران را دوست دارم. آنها بازيكنان خوبي با قدرت بدني بالا و قوي و بسيار بلند قد دارند. آنها به مهم ترين تيم قاره خود تبديل خواهند شد. ما به بازيكنان ايراني احترام مي گذاريم چون آنها شايسته احترامند. حالا ما بايد به كار خود ادامه دهيم و ببينيم در مرحله بعد چه اتفاقي مي افتد. پرتغال در اين بازي خيلي بهتر از ديدار نخست خود ظاهر شد. تفاوت را مي توانيد در تاريخ جست و جو كنيد. (اين اولين بار است كه پرتغال طي 40 سال اخير به مرحله بعد صعود كرده است) بازي اول هميشه متفاوت است و به تيم فشار زيادي وارد مي كند. در ابتدا بسيار هيجان زده بوديم چون خانواده و دوستانم را براي اولين بار پس از سفر به آلمان ، بين جمعيت ديدم. خيلي خوشحال شده و احساسم را به آنها نشان دادم. البته گريه نكردم !

 

لوئيز فيگو : از اين برد بسيار خوشحال شدم. همه ما منتظر ديگر حريف بزرگ خود هستيم. در ابتداي بازي ما مالكيت توپ را از دست داده و پاس هاي اشتباه زيادي داديم. در واقع بايد قبل از آغاز 45 دقيقه دوم بايد پيش مي افتاديم اما در نيمه دوم به اين هدف رسيديم. ما از اين پيروزي خيلي خوشحال هستيم اما بايد در بازي بعد مواظب سلامتي خود باشيم چون مكزيك حريف بعدي ما است و آنها همواره نمايش محكمي در زمين ارائه مي دهند. به طور كل از راهي كه تا به اينجا در گروه D آمديم ، خوشحالم.

 

فرناندو ميرا : ما در مقايسه با ايران نيروي تهاجمي بيشتري داشتيم و چندين موقعيت به وجود آورديم. من به شايستگي تيم ايمان دارم. ما منتظر بازي بعد با مكزيك هستيم.

 

كارواليو : هيچ نگراني براي رو به رو شدن با آرژانتين يا هلند نداريم

ريكاردو :  ما مي دانستيم كه بايد حداقل سه بازي اينجا انجام دهيم و حالا در حالي كه يك بازي باقي مانده ، به نخستين هدف خود مبني بر صعود به مرحله بعد رسيديم. اين بازي آساني نبود و در ادامه هم هيچ ديدار آساني در پيش نداريم. ما همگي با هم به سوي پيروزي در بازي بعد حركت مي كنيم.

 

ريكاردو كارواليو : آيا در دور بعد برابر آرژانتين يا هلند قرار خواهيم گرفت ؟ در هر حال ما هيچ نگراني نداريم ! هر دو آنها نام هاي بزرگي دارند اما ما چيزي براي باخت نداريم.

 

فريدون زندي : ما به اندازه كافي باهوش نبوديم كه از موقعيت ها استفاده نماييم. چند تا از بازيكنان مهم و تاثيرگذار تيم در سلامت صد در صد نبودند. بي پرده بگويم كه شكست در بازي نخست هواي خفه اي در رختكن به وجود آورد. بنابراين هيچ موج رضايت بخشي براي ادامه كار نداشتيم. ما طي چند روز اخير تحت تاثير داستان هايي كه در مورد برانكو ايوانكوويچ ساخته بودند ، قرار نگرفتيم چرا كه اين موضوعي است كه در ايران پس از هر شكستي رخ مي دهد ! آنچه مشخص مي باشد اين است كه اين همواره مشكلي براي ما جهت انجام تعهد و سربلندي است. ما در بازي آخر بهترين نمايش خود را ارائه مي دهيم تا خداحافظي شايسته اي با تورنمنت داشته باشيم. دوست داريم به عنوان سومين تيم گروه قرار بگيريم اما مي دانيم كه آنگولا هم حريف قدرتمندي است.

 

مهدوي كيا : ما نتوانستيم به دور حذفي صعود كنيم چون همه هدف خود را روي رسيدن به 16 تيم پاياني متمركز كرده بوديم. در نيمه اول ديدار با مكزيك بازي خيلي خوبي ارائه داديم و در بازي ديروز هم آن را تكرار كرديم. ما گروه خوبي از ستارگان جوان داريم كه يك تيم عالي براي آينده تشكيل داده و دوباره به اينجا باز خواهند گشت.

 

وحيد هاشميان : واقعا در ده دقيقه اول خوب بازي كرديم اما اين اصلا براي برد كافي نيست. پرتغال به طور قطع تيم برتر بود و آنها قدرت بدني خوبي داشتند. ما مجبور به شكست شديم و فقط 45 دقيقه توانستيم كار را براي آنها سخت كنيم اما در نيمه دوم خيلي خسته به نظر رسيديم. چند تا از بهترين بازيكنانمان مصدوم بودند و نتوانستند نقش معمول خود را در بازي ايفا كنند. در واقع ما آنها را در بازي از دست داديم. ما در ايران بازيكنان با استعداد زيادي داريم كه بعضي از آنها قابليت بازي در اروپا را دارند. مربيان ما هم هميشه پس از باخت در ايران مورد انتقاد زيادي قرار مي گيرند.

 ×××××××××××××××××××××××××××××××××××××

اينم تحليل فرانچيسكو ماتورانا ، آناليزور كلمبيايي فيفا از بازي ايران – پرتغال كه می‌تونه جالب باشه :

اين يك نتيجه عادلانه بود. حالت تهاجمي پرتغال قابل تحسين است. آنها هرگز فشار خود روي دفاع ايران را متوقف نكردند. گره بازي در يك لحظه ويژه با شوتي كه دكو از خارج از محوطه پنالتي زد باز شد.


ايران عملكرد دفاعي داشت و بسياري از بازيكنانشان در هنگام دفاع برمي گشتند. اين كار را براي پرتغال سخت كرده بود. اگر چه پرتغال هيچ گاه ايمان خود به برد را از دست نداد. تلاش آنها كم نشد و به جلو كشيدن خود ادامه دادند تا عاقبت ، پاداش خود را گرفتند.
ايران روحيه خوبي داشت اما از نظر تاكتيك و قدرت بدني آنها زير فشار بودند. علاوه بر آن تكنيك بالاي پرتغال هم در سراسر بازي حفظ شد.
هر چند ايران همه بازي خود را ارائه داد و پرتغال را با ضدحملات خود نگران كرد. همين طور كه بازي پيش مي رفت و پرتغال موفق به گلزني نمي شد ، ايران همواره اعتماد به نفس بيشتر و بيشتري كسب مي كرد و حريف خود را به زحمت مي انداخت اما پس از آن ضربه فوق العاده دكو آنها موفق به جبران نشدند.

/ 0 نظر / 35 بازدید